Minden, ami még futás ...

A futás és az immunrendszer:


Azok, akik szeretnének sokáig, egészségben élni, jobban teszik, ha vesznek egy jó futócipőt, és még ma nekiindulnak. Idősebbek is elkezdhetik!

A kaliforniai Stanford Egyetem kutatói szerint a futás nemcsak a szív- és érrendszeri megbetegedések, de a rák, az idegrendszeri gondok és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát is csökkenti:

A felmérésben 284 rendszeresen futó, és 156 hasonló korú (50+), egészséges, de testmozgást nem végző önkéntes vett részt.

A kutatás elején, 1984-ben az összes résztvevőt megkérték töltsenek ki egy kérdőívet, amelyben elsősorban az életvitelükre és edzési szokásaikra vonatkozó kérdések voltak.

A résztvevők közül szinte mindenki végzett valamilyen testmozgást az évek során, de míg a futók közel 200 percet edzettek hetente, addig a kontrollcsoportban lévők csak 20 percet szántak az edzésre. Általánosan elmondható, hogy a futók jobb testi kondícióban voltak, karcsúbbak és mozgékonyabbak voltak, mint a kontrollcsoport tagjai, és kevesebb dohányos is akadt közöttük.

A felmérés húsz éve alatt sokan abbahagyták a futást, de a testedzésről egyik korábban aktív futó sem mondott le teljesen.

Egyértelmű, hogy a futás jó hatással van az egészségre, és jótékonyan befolyásolja az immunrendszert és a keringést - nyilatkozta Dr. Fries - Amint a példa mutatja, időseknek sem késő elkezdeni, és bár a legtöbben a sérülésektől félnek, adataink alapján ez is alaptalan, hiszen a húsz év alatt a futók jóval kevesebb sérülést szereztek, mint a kontrollcsoport tagjai.

Élet 40 felett. :):)


Képzeld el, hogy valakinek fiatalon, huszonéves korában nincs súlyproblémája. Boldogan éli az életét, ehet akármennyit, hiszen az egész napos mászkálás során a szervezete feldolgozza az összes elfogyasztott kalóriát.

Azonban ahogy telik az idő, úgy harminc éves kora körül megjelenik egy kis pocakja. Semmi komoly - gondolja magában. De idővel a pocak tovább növekszik, és negyven évesen már túlsúlyos lesz. Későn kap észbe. És ekkor jön a baj - nem tud fogyni. Úgy gondolja ennek csakis az életkor az oka, ilyen idősen már nincs esély a súlyvesztésre. De ez tévedés - fogyni bármikor, bárkinek lehetséges. Akkor mégis mi a probléma?

Felnőttként a gyerekkorban megszokott étkezési szokások rabjai vagyunk. Azonban ahogy idősödünk, úgy csökken a kalóriakeretünk is. Hiába fogyasztottunk el nyugodt szívvel több tábla csokoládét fiatalabb korunkban, az életkorok gyarapodásával ez már nem marad büntetlenül. Ilyenkor már nem használjuk fel a magasabb kalóriakeretet, a felesleg pedig elraktározódik.

A 65 év feletti emberek 80%-a túlsúlyos vagy elhízott - nem véletlenül.

Ennek elkerülése csakis a tervezett táplálkozással lehetséges!

Ezt pedig saját magadnak kell kialakítanod, azzal, hogy tudatosan éled a mindennapjaidat. Az étkezésekre kellő időt hagyj, és minden esetben ügyelj a magasságodnak és az életkorodnak megfelelő kalóriakeret betartására. Amennyiben lehetőséged van - és ez nem jelent komoly problémát - időnként egyél kevesebbet, hogy így is megkönnyítsd a tartós fogyást.

Úgy érzed, mindent megteszel azért, hogy leadd a feleslegedet, mégsem moccan a mérleg nyelve? Hiába veted be az egyik legjobb zsírégető sportot, a futást, ha ezeket a hibákat követed el:

1. hiba: mindig ugyanúgy futsz

Az edzésben a változatosság nagyon fontos, mert a terheléshez könnyen hozzászokik a tested, így egy idő után megáll a fejlődésben. Szóval, ha mindig ugyanannyit, és ugyanolyan gyorsan futsz, akkor egy bizonyos idő elteltével már kevesebb kalóriát éget el a szervezeted ugyanazzal az edzéssel. Éppen ezért váltogasd a távokat, a tempót, és a legjobb, ha más tréningeket (erősítés, bringázás, jóga, TRX) is beiktatsz!


2. hiba: egyre hosszabb távokat futsz, de a megszokott tempóban

Érdemes beiktatnod az edzésprogramodba olyan napokat, amikor nagyobb intenzitással dolgozol, mint egyébként. Ez nem csak a futásra, de minden más kardió mozgásformára érvényes szabály. Napjainkban a legnépszerűbb, és zsírégetés tekintetében a leghatásosabb módszer a HIIT, amit bármilyen edzéstípuson lehet alkalmazni.

Ennek lényege, hogy mondjuk kiegyensúlyozott intenzitás helyett úgy futsz, hogy 10X1 percig "sprintelsz", és közte 2 percig sétálsz. Látványos eredményt érhetsz el így!


3. hiba: túl sokat futsz (jól olvastad)

Egyrészt érdemes váltogatnod az edzéstípusokat, másrészt a PIHENŐNAPOKRA (!) is nagy hangsúlyt kell fektetni. Ugyanis, ha túlzásba viszed az edzést, a szervezeted számára ez olyan, mint a stressz. A stressz pedig felborítja a hormonháztartást, ez pedig megakadályozhat abban, hogy leadd a fölös kilókat. Figyelj oda arra, hogy megfelelően táplálkozz, eddz, és pihenj!

A futás a hosszú élet titka ...


Amerikai tudósok szerint a rendszeres testmozgás akár 3-5 évvel meghosszabbíthatja életünket.

De "rövid" távon is vannak pozitív hatásai:

- A napi stressz kezelésének nincs egyszerűbb és egészségesebb módja,

- Felfrissülünk, sikerélménnyel, pozitív érzéssel, önbizalommal tölt el bennünket,

- Jobban alszunk,

- Segít "megtisztítani" az elmét,

- Vérkeringést fokozó hatásán keresztül pedig javítja a koncentrációt, a memóriát,

- Kisebb eséllyel leszünk rosszkedvűek, esetleg depressziósak...

A fizikai aktivitás hatására rögtön mérhető a dopamin, az epinephrin (adrenalin), és a szerotonin szint emelkedése. Ezek a vegyületek javítják a koncentrációt.

A rendszeres sportolás egy másik jótékony hatása egy közismert betegség, a figyelemzavaros hiperaktivitás (ADHD) esetén mutatkozik meg. A fizikai aktivitás kiváltotta biokémiai változások az ADHD kezelésekor alkalmazott gyógyszerek hatásaihoz hasonlóak

Az endorfin egy erőteljes hatású kémiai anyag, melyet az agy nagyobb mennyiségben termel sportolás közben. Csökkentik a testi, lelki fájdalomérzetet, és boldogságérzetet okoznak.

A hatás akár 12órát is eltarthat!

Create your website for free!