Minden, ami még futás 3.0

Kompressziós zokni:


Kompressziós zokni működési elve:

A végtagok nyomás alá helyezése, azaz a kompresszió jól ismert jelenség, elég csak a fáslira gondolni. Ösztönös megoldás mindenfajta duzzanatra hogy nyomjuk vissza a helyére, pólyázzuk be, szorítsuk le. Egy fásli jól-rosszul hozza is ezt a megoldást, de aki már próbált sportcipőbe bújni vagy pláne futni végigfáslizott lábbal az tudja hogy ez a megoldás több gondot okoz mint amennyit használ.

A kompresszió ugyanis csak akkor ér valamit, ha egyenletes eloszlású, amit egy legyűrődött pólya aligha ér el. Ezért találták fel a professzionális kompressziós harisnyákat, amelyek szövése egyenletes, a szív felé fokozatosan enyhülő kompressziót biztosít a végtag számára.

De pontosan milyen élettani hatást okoz a kompresszió?

Az enyhe szorítás, amely a bokánál 20-30 Hgmm nagyságú és felfelé fokozatosan csökken, elsősorban a lágyszöveteket érinti, a könnyen összenyomható vénás rendszer térfogatát csökkenti. Ez arra vezet, hogy az alsó végtag vénáit nem hagyja kitágulni és kevésbé pang a vér illetve javul a vénás visszaáramlás. Ez az oka annak, hogy a műtétek után az amúgyis megnövekedett trombózis hajlam miatt a fekvőbetegek mindkét lábát magasan be kell fáslizni, hogy kevesebb esélyt adjunk a vérrög képződésnek. Sportolás közben sem más a helyzet, azaz a kompresszió csökkenti az alsó lábszár vénáiban a vér mennyiségét, amelytől azt várjuk hogy növekedjen a keringő vértérfogat és javuljanak az alsó végtag keringési paraméterei.

A másik lényeges tulajdonsága a kompressziónak a felületes vénákra gyakorolt hatás: futás, sportolás közben az alsó lábszár vénás billentyűi, amelyek a véráramlást egyirányúsítják erősen le vannak terhelve, látványosan ki is dagadnak. Az arra hajlamos emberekben ez viszerességhez vezethet. Egy enyhe, de jól szabályozott kompressziót nyújtó zokni fel tudja venni a plusz nyomás terhelés egy részét, ezzel tehermentesítve a vénabillentyűket. Tudományos adatok is alátámasztják ezt a hatást, ezért a kompresszió a leggyakrabban alkalmazott terápia a kezdeti vénás elégtelenség kezelésében nemcsak sportolóknál, hanem nyugalomban is.

Kompressziós zokni futókon

Az nem kérdés, hogy a kompressziónak vannak élettani hatásai, de azt sokkal nehezebb megállapítani a mindennapi edzés körülmények között hogy ez képes-e befolyásolni a sportteljesítményt.

Francia kutatók egy 15 km-es teszt futás után mérték az izomfáradás paramétereit: ugrás magasságot, maximális erőt és a combizom oxigén felvevő képességét. A szorosan kontrollált körülmények megbízhatóan kiszűrték a szubjektív szempontokat, és nagy biztonsággal állapították meg, hogy a kompressziós zokni ezen 10 edzett futó esetében semmilyen pluszt nem tudott hozzáadni a teljesítményükhöz.

Egy új-zélandi tanulmány 10 futó esetében igen hasonló eredményt hozott, mindössze az alanyok szubjektív komfortját növelte a kopressziós zokni, de a számszerűleg mérhető teljesítményhez nem járult hozzá.


További tudományos eredmények is azt támasztják alá, hogy a kompressziós zokni vagy sportszár előnyei és élettani hatásai nem elsősorban a direkt teljesítmény fokozásban jelentkeznek, hanem az indirekt teljesítményfokozásban, azaz a regeneráció gyorsítása és az egészségmegőrzés területén.

Bemelegítő krémekről:


Bemelegítő krémekről:

A bemelegítés hatékonyságát fokozhatod (de semmikép sem helyettesítheted) még bemelegítőkrém használatával. Ezek a krémek a bőrre kenve fokozzák a vérbőséget az adott területen, ezáltal hozzájárulnak, hogy az adott terület vérellátása jobb legyen. Ma már vannak kimondottan a futók igényeihez kifejlesztett bemelegítő krémek is.

Vannak olyan futók, akiknek már egy kisebb hatóanyagtartalom is intenzív vérbőséget okoz a felkent területen, míg másoknak "erősebb" bemelegítő krémre van szüksége ugyanahhoz a hatáshoz.


Hogy számodra mi az, ami a legjobb, azt magadnak kell letesztelni.

A bemelegítő krémek intenzitástól függően 30 perctől akár 2 órán keresztül is hathatnak, így az edzés első felében remekül hozzájárulnak ahhoz, hogy az izmaid kellőképpen készen álljanak a feladatokra.

A bemelegítőkrémek természetes anyagokat tartalmaznak, gyömbért, chillit, fahéjat, kámfort, mentolt, szegfűszeget stb..

A zselés állagú bemelegítőkrémek előnye, hogy gyorsan beszívódnak, és melegebb vagy hűvös időben komfortosabb a használatuk. A zsíros alapú bemelegítő krémeket hideg időben ajánlják a gyártók, és a zsíros alapúak nagyon jól használhatóak akár egy izomlazító masszázshoz is.

Az edzés végén:

Az edzés vége a levezetésről szól, és persze a nyújtásról. Az edzés végével elindul a regenerációs folyamat, aminek a nyújtás csak az első lépése Ha minden rendben ment az edzésen, megtörtént a nyújtás, és úgy érzed, hogy az izmaid jó állapotban vannak, akkor is érdemes lehet sportolás utáni hűsítő, izomlazító krémet használni. Ezzel elejét veheted az izomláznak, a sajgó-fájó izomérzés kialakulásának, gyorsabb lesz a regeneráció, kevésbé alakulnak ki izomfeszülések. Mindenképp érdemes természetes összetevőket tartalmazó regeneráló krémeket választani. Természetes összetevők ezekben a krémekben általában a következők: mentol, rozmaring, árnika, eukaliptusz, feketenadálytő, citrom, tigrisfű. Vannak olyan krémek, melyek szinte azonnal hatnak és rövidebb ideig fejtik ki hatásukat, míg másokat naponta többször is lehet alkalmazni és elhúzódó a hatásuk.

Tavaszi fáradtság:



A tavaszi fáradtság okai és megelőzése

Ezekben a kora tavaszi napokban sokan bágyadtak, aluszékonyak, nyoma sincs a megújuló vállalkozó kedvnek, a végtagok ólomsúlyúak, - egyszóval erőt vesz rajtunk a tavaszi fáradtság.

Minden kellemetlen tünete ellenére, a tavaszi fáradtság nem betegség, hanem a szervezet normális reakciója, amikor is a téli üzemmódról tavaszira vált át.

Ez az átállás azonban tovább emészti a tél során egyébként is megcsappant energiatartalékainkat.

A fáradtságérzet kialakulását elsősorban a hormonháztartásunkban lezajló folyamatok okozzák, mégpedig az "alvási hormon", a melatonin és a "boldogsághormon", a szerotonin szintjének szezonális ingadozása.

Télen, amikor a nappalok rövidebbek, és kevesebb napfényhez jut a szervezet, fokozódik a melatoninképződés, és ezzel együtt megnő az alvásigény. A tavasz közeledtével a napok hosszabbodásával több fény éri szervezetünket, csökken a melatoninprodukció, és ez átmeneti zavart okoz az alvás-ébrenlét bioritmusában.

A szerotonin képződését a fény fokozza. A tél hosszú szürkesége után jelentős szerotoninhiány alakul ki szervezetünkben, amely a tavaszi napsütés hatására, csak lassan és fokozatosan pótlódik. Az alacsony szerotoninszint depressziót, örömtelenséget okoz. A hormonok példáján láthatjuk, hogy a "téli időszámításra" beállított biológiai óránk csak nehézkesen képes átállni a tavaszi fényviszonyok diktálta gyorsabb ütemre. Ez igen fárasztó folyamat.

A tavaszi kimerültségért azonban nem csupán a hormonszintek változása a felelős, hanem a hideg hónapokban megszokott étrend is. A téli táplálkozás általában zsírban gazdag és kalóriadús, a nyárhoz viszonyítva kevesebb friss gyümölcsöt és zöldségfélét fogyasztunk, és így előbb utóbb ásványi só- és vitaminhiány alakul ki.

A tavaszi fáradtság jelentkezése azonban nem végzetszerű, némi életmód változtatással megelőzhetjük, legalábbis jelentősen mérsékelhetjük tüneteit.

Mozogjunk:

Sétáljunk, kocogjunk, fussunk, kerékpározzunk, ki-ki kedve, kora és vérmérséklete szerint. A rendszeres, képességeinkhez mért testmozgás nem csupán keringésünket, izmainkat, csontjainkat, immunrendszerünket erősíti, hanem a stresszválaszban részt vevő anyagok (noradrenalin, szerotonin) termelését is növeli. A testedzés során opiátok (endorfin) is felszabadulnak, melyek jó közérzetet biztosítanak. Összességében, ezek a vegyületek enyhítik a depresszív tüneteket.

Változtassunk étkezési szokásainkon:

Javasolt a napi többszöri, kisebb mennyiségű étkezés, így a szervezet energiaellátása egyenletes lesz, és a táplálék feldolgozása is kevesebb megterhelést jelent számára.

Fogyasszunk minél több gyümölcsöt, zöldségfélét, tejet és tejterméket. A bennük lévő vitaminok, ásványi sók, nyomelemek gazdagon pótolják mindazt, ami a télen elveszett. Különösen javasolt a joghúrt és a kefir, ezek könnyen emészthetők és nem okoznak étkezés utáni bágyadtságot. A tejsavó és író az idegrendszer számára (is) fontos anyagokat (triptofán, lecitin) tartalmaznak.

Vegyünk magunkhoz a megszokottnál még több folyadékot. Ismert tény hogy testtömegünk 60%-a víz, ez az érték természetesen életkortól, testalkattól függően némileg változó. Az élő rendszerek nedvei közül a legfontosabb oldószer a víz, és sejtjeinknek szüksége van erre az oldószerre, hogy segítségével az anyagcsere során képződött salakanyagot kiválaszthassák magukból.

A téli hónapokban jelentős mennyiségű hulladékanyag halmozódik fel a szervezetben, és ennek eltávolításához több folyadékra van szükség. Tanácsos naponta legalább 1,5-2 liternyit inni, ásványvíz, gyümölcs- és zöldséglé formájában.


Forrás:

https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/10388/tavaszi-faradtsag

Create your website for free!