Kezdő futóknak 1.0

10 indok, amiért érdemes futni:


1.Pozitív hozzáállás...

A futás néhány perc múlva felszabadítja a boldogsághormonokat. Ez egyfajta boldogság és a jólét érzést okoz, ami kitart a futás után is. A problémák, a mindennapi stressz és az egyéb gondok jobban kezelhetőek.

2. Ég a zsír!

A futás felgyorsítja az anyagcserét. Attól függően, hogy mennyire intenzív a futás, egy órán belül 500 és 1000 kcal között éghet el. A futás az első számú zsírgyilkos, mivel az izmok 90% -át megmozgatja, aminek hatására végül sokkal több súly veszíthető, mint más sportoknál.

3. Mindenki számára elérhető

A futáshoz nincs szükség speciális tudásra, a normál motoros készségek elegendőek a kocogáshoz. Mindössze egy pár futócipő, futó naci és futópóló szükséges hozzá; no jó, télen egy picit azért érdemes jobban felöltözni

4.Nem csak a húszéveseké a világ...

A futás nem ismer a korhatárokat! Nemrégiben egy 92 éves nő az Egyesült Államokban sikeresen befejezte a maratont. Alig találsz ilyesmit más sportágban. Még a kezdő életkor is másodlagos a futásnál: függetlenül attól, hogy 18 éves vagy 70 éves az ember - soha nem késő, hogy elkezdjük ezt a csodálatos sportot.

5. A csontok erősebbek lesznek.

A csontsűrűség az életkorral együtt csökken, ami végső soron csontbetegséghez vezethet. A rendszeres futás megállíthatja ezeket a degeneratív változásokat, vagy akár 40 százalékkal is csökkentheti a betegség kockázatát.

6. Szép álmokat...

A futók jobban alszanak és ritkán szenvednek álmatlanságtól. Átlagosan a futók egy óránál hosszabb ideig alszanak, mint a nem futók, és gyorsabban elalszanak.

7. Nincs rossz idő, csak nem megfelelő ruházat!

Ez a mondás a futókra is vonatkozik. Futáskor az időjárás nem akadály, csak olyan speciális ruházatra van szükség, amely melegen és szárazon tarja a futót.

8.Kreatívabb leszel:):)

Kocogáskor az emberi agynak sokkal jobb az oxigén ellátása. Egy futó agysejtjei több, mint 25%-kal több oxigént kapnak, mint egy nem futóè. Ez növeli a kreatív gondolkodást.

9.Betegség, az mi?

Azok, akik rendszeresen körözgetnekJ, ritkábban látogatják meg az orvost, mert az immunrendszerük egyre erősebb. Az egészséges immunrendszer pedig sokkal hatékonyabban küzd a fertőzések ellen.

10. Még ennél is jobban szeretnél kinézni, fuss!

A futás a legjobb természetes fiatalítókúra. A rendszeres futás során állandó "izomfeszülés" áll fenn, és emiatt a bőr és izmok feszesebbek és fiatalabbnak tűnnek. Erősebb és mozgékonyabb leszel.

Hogyan érdemes elkezdeni a futást?


1. Határozd meg a célodat.

- miért szeretnél elkezdeni futni?

- miért akarod elérni?

- miben fog megváltozni az életed?

- miért lesz jobb az életed?

- mikorra akarod ezt elérni?


2. Mérd fel, hol tartasz most? (szintfelmérés)


3. Mennyi időt tudsz rászánni az edzésre?

- hetente (hétköznap - hétvége)

- mikor tudsz időt szánni rá (hajnalban, délelőtt, délben, délután ,este?)


4. Egyeztess a Családoddal!


5. Vezess futónaptárat, edzésnaplót. (alkalmazás, vagy a hagyományos papír alapú naplót)


6. Kérj segítséget:

- edző / coach

- futóközösség - www.esztergomifutomuvek.hu


7. Minden mérföldkőnél, sikernél jutalmazd meg magad !


8. Ne keress kifogásokat (rossz idő, majd holnap.....), fókuszálj a kezdeteknél meghatározott CÉLRA!


9. Folyamatosan "mérd" a fejlődésedet...


" Ha megkérdeznék tőlem, mi az az egyetlen dolog, amivel a legtöbbet tehetnének az életegyensúlyuk megteremtéséért és a teljesítményük növeléséért, azt mondanám: minden hetünket még annak megkezdése előtt megtervezni! " - Stephen R. Covey

Fokozatosság!


" Ha rossz irányba tartasz, teljesen mindegy, milyen gyorsan mész! " - Stephen R. Covey


Mire érdemes figyelni:

Figyelj arra, hogy fokozatosan szoktasd hozzá szervezeted a sportoláshoz. Nem kell az íróasztal mellől felállva egyből maratont futni 5perces ezrekkel. A fokozatosság elve amúgy a haladó sportolókra is érvényes! Építsd fel úgy az edzésed, hogy fokozatosan növekedjen az intenzitás. Minden sportoló (kezdő, újrakezdő, haladóJ) számára fontos, hogy ne terhelje túl a szervezetét, ízületeit. Nagyon fontos, hogy mindig csak apránként növeljük a terhelést. A későbbiekben fokozhatjuk is a tempót, de ha hosszabb időszak maradt ki, az újrakezdésekor időt kell adni a szervezetnek a változásra.

Érdemes az első edzéseken - ez akár 3-4hét is lehet - annyit mozogni, amennyi "jólesik", így nem megy el tőle idejekorán a kedvünk. Azt szoktam tanácsolni, hogy az első hetekben nem is kell elfáradni vagy megizzadni az edzésenJ. Természetesen ezt követően edzésről-edzésre fokozhatjuk a testmozgás időtartamát, majd a későbbiekben a gyakoriságát, legvégül az intenzitását, így nem fogjuk magunkat túlterhelni sem mentálisan, sem fizikailag, és a sérüléseket is elkerülhetjük!

Lehetőség szerint minimum 30 percet mozogjunk legalább háromszor hetente, vagyis nagyjából minden másnap. Tervezzük meg előre, hétről-hétre, hogy mely napokon fogunk mozogni és ezt véssük fel a naptárunkba!

Érdemes egy külső kontrollt alkalmazni, szakember segítéségét kérni, vagy csatlakozni egy futóközösséghez, ahol tudnak segíteni az első lépéseknél, ez akár mint egy külső "lelkiismeret" is működhet J

Az órát nézd, ne a távolságot! Ne engedj a csábításnak, hogy gyorsíts, hogy előbb végezz! Ez sérüléshez vezethet. Ne vidd túlzásba!

Az edzések száma szoros összefüggésben van a sérülés kockázatával. A fáradt izmok nem védik megfelelően a hozzájuk tartozó ízületet, így könnyebben megsérülhet a szalag, a porc vagy a csont. Szükség esetén merjünk visszavenni, egészségünket és teljesítményünket is növelni fogja! Tartsd be a pihenőket, minden edzésen legyen bemelegítés és nyújtás!

Create your website for free!